Details

Details

Go Back

 

Meunier and Heckel take 2020 Berkley Team Series District 9 Championship!

Kevin Meunier and Ken Heckel claimed the title of District 9 Champions on Douglas Lake today with a 2 day total of 23.70 lbs. Kevin reported that they did most of their damage with a topwater bait. Not only did they take home nearly $4000 they punched their ticket to the prestigious FOM National Championship next spring on Lake Guntersville!

Finishing 2nd was Day 1 leaders Eugene Randolph and George Galyon Jr who rode their Day 1 biggest bag of the tournament ging them a 2 day total of 23.17 lbs and earned them almost $2000.

Coming in 3rd was the team of Larry & Phillip Harris with a 2 day total of 23.15 lbs earing them $1096

4th place went to Brandon and Brian Hollaway with 22.82 lbs including the Day 2 Big Fish a 4.92 lb beauty.

Rounding out the top 5 was the team of Michael Smith and Brian Jordan with 22.75 lbs .

The top 11 teams earned berths in the National Championship.

The highest finishing Adult/Junior team of Chris and Mason Sexton claimed 10th place and earned a berth in the National Championship.

The highest finishing Male/Female team of Tony and Penny McCraw puched their ticket to Guntersville.

The highest finishing Basscat team of Ben & Lacy Kabel also claimed a berth in the National Championship.

Because Points Champs Ronny Jones and Bailey Fain and the Sexton's were inside the cut line the 12th place team of Chappell and Joshnson and13th place Team of the Leanord's aslo earned berths in the National Championship.

Special thanks to our event host The Jefferson County Chamber of Commerce our host for this event.

Also a Big shout out to Masterbuilt who provided a really nice smoker to be given away at this event!

Fishers of Men would like to thank all of our fine sponsors; BassCat Boats, Mercury, Berkley, Abu Garcia, Spiderwire, Shakespeare,   Power-Pole, BassBoat Technologies, Amphibia Eyewear,  T&H Marine, Gator Guards, FroggToggs, 



Roster Information:

Entry is closed for this event.

 

Flight Boat Number Div Name   Name Type Entry
1 1 KY SC Jack Jones &  Cory Jones   Pd+BB
1 2 TN E Lance Mabry &  Corey Vandergriff   Pd+BB
1 3 KY SC Chris Ring &  Josh Clark   Pd+BB
1 4 KY SC Scott Murray & Shane Thompson   Pd
1 5 VA W Anthony Dillon &  Jonathan Bailey   Pd+BB
1 6 TN E Chris Sexton &  Mason Sexton A/J Pd+BB
1 7 LA S Tom Goins &  Thomas TJ Goins   Pd
1 8 KY W Bob Floro &  Tim Underwood   Pd+BB
1 9 TN E Quinton Frankiewicz  &  Samuel Frankiewicz    Pd+BB
1 10 TN C David Rogers &  Lori Rogers Ml/Fml Pd+BB
               
2 11 TN E Robert Satterfield &  Rebecca Satterfield Ml/Fml Pd+BB
2 12 KY SC T.J. Wilcher &  Michael Carrier   Pd+BB
2 13 KY W Jarrod Hembree &  Colton Hembree A/J Pd+BB
2 14 TN E Jason White &  David Burgess   Pd+BB
2 15 KY SC Ben Kabel &  Lacy Kabel Ml/Fml Pd+BB
2 16 KY SC Raymie Long &  Katherine Long Ml/Fml Pd+BB
2 17 KY SC James Napier &  Nick Couch   Pd
2 18 TN E Paul Rogers &  Rod Garrett   Pd+BB
2 19 KY SC James Key &  Charles Anders   Pd+BB
2 20 KY W Jared Elmore &  Ricky Elmore   Pd
               
3 21 TN TC Brandon Hollaway &  Brian Hollaway   Pd+BB
3 22 KY W Wade Jenkins &  Jessica Klug Ml/Fml Pd+BB
3 23 TN C Kevin Meunier &  Ken Heckel   Pd+BB
3 24 NC P Anthony McCraw &  Penny McCraw Ml/Fml Pd
3 25 TN E Ken Sexton &  J C Loveday   Pd+BB
3 26 TN C Bobby Robinson &  Kyle Smith   Pd+BB
3 27 KY SC Jared Carpenter &  Brian Ross   Pd+BB
3 28 TN E Bobby Cardwell &  Michael Cantrell   Pd+BB
3 29 KY SC Mike Devere &  Jennifer Devere Ml/Fml Pd+BB
3 30 OH Troy Zaerr &  Robert Senger   Pd+BB
               
4 31 KY SC Lukas Owens &  John Devere   Pd+BB
4 32 TN E Caleb Baker &  Robby Baker   Pd+BB
4 33 TN C Harry Smith &  Terry Hayden   Pd
4 34 GA S Buddy Whitley &  Dennis Gaddy   Pd+BB
4 35 TN E Calvin Murphy &  Steve Terry   Pd
4 36 TN TC Rick Chappell &  Dustin Johnson   Pd+BB
4 37 KY SC Kenny Patten &  Eric Raney   Pd+BB
4 38 TN E Michael Smith &  Brian Jordan   Pd+BB
4 39 TN E Tim Leonard &  Tom Leonard   Pd+BB
4 40 KY W Andy Spencer &  Trey Rigsby   Pd
               
5 41 GA S Brian Bohanon &  Judson Hobbs   Pd+BB
5 42 TN E Nathan Crisp &  Jason Holder   Pd+BB
5 43 TN E Ronny Jones &  Bailey Fain   Pd+BB
5 44 TN TC William Solomen &  Daniel Taylor A/J Pd+BB
5 45 KY SC Rick Carpenter &  Derek Carpenter   Pd+BB
5 46 TN E Greg Cope &  Donnie Wormsley   Pd+BB
5 47 TN E John Long &  Karen Taylor Ml/Fml Pd+BB
5 48 TN E Benjamin Boggs &  Bobby Boggs   Pd+BB
5 49 KY W Edwin Jarriel &  David Lowe   Pd+BB
5 50 TN C Thad Smith &  Ron Watts   Pd+BB
               
6 51 KY SC Larry Baldock &  Jordan Baldock   Pd+BB
6 52 TN E Kenny Bishop &  Ed Kyte   Pd+BB
6 53 TN E Rob Coughlin &  Matt Coughlin   Pd+BB
6 54 TN E Chester Wooton &  Tim Vanover   Pd+BB
6 55 TN E Travis Riddle &  Eddie Riddle   Pd+BB
6 56 KY SC Keith Southerland &  Joshua Southerland   Pd+BB
6 57 TN E Eugene Randolph &  George Galyon Jr.   Pd+BB
6 58 TN C Larry Harris &  Phillip Harris   Pd+BB
Stren

District 9 Championship on Douglas-Day 2 - 09/19/20
RESULTS: | View Multiday Day Results | Day 1 | Day 2 |


District 9 Champs Meunier & Heckel