Results
Go Back

 

Day 2 of the District 5 Qualifier started with all the teams gathering at Anchor Marina to prepare for an early launch.  The winds died down some what and should help make it easier for anglers to get to their favorite fishing holes.  With a 100% payout on the line all teams decided to stick it out for both days.  One really good sack of fish could make this a game changer for the field.

 

Some local teams had some decent bags on day 2.  John Crans and Paul Wiley had 16.65lbs for day two and the largest bag of the tournament.  The next closest teams for day two weights were a couple of 9 pounder bags from the teams of Crayton/Skobel and Shinn/Jones.

 

When it was all said and done the team of Josh and Bill Bailey from Virginia East held on to their day one lead with a two-day total of 20.90lbs.  They were so excited that the couldn’t believe that had won the event.  They told us that they barely burned any gas during the event staying near to the North East River and fishing a lot of the riprap in the area.  They didn’t have many bites but the ones they go they landed. The caught their fish most of the time on spinner baits and jigs.

 

Not too far behind was the second-place team of Ken Molz and Daniel Brockmeyer with a two-day total of 20.38lbs.  Third place team of Kirk Wall & Charlie Reed from NC East had 20.12lbs. 

 

Since the team of Shawn Skobel and Gary Crayton were the points champions in Maryland we were able to go down to 6th place to fill the last slot for the National Championship in 2019.

 

Below are the qualifying teams from District 5.  Congratulations.

Bill Bailey & Josh Bailey – VA East

Kenneth Molz Jr & Daniel Brockmeyer – Maryland

Kirk Wall & Charles Reed – NC East

Shawn Skobel & Gary Crayton – Maryland (already qualified via points champions)

Paul Wiley & Jon Crans – Maryland

William Wiley III & Bruce Ostrowski – Maryland

Top Finishing Male Female Team:  Tony Glassco & Carolyn Glassco – VA East

 

We also want to thank our host sponsor Cecil County Tourism for having us.

We’d like to thank our National Sponsors: BassCat Boats, Mercury, Berkley, Abu Garcia, Spiderwire, Shakespeare, Strike King Lure Company, Kings Home, Power-Pole, Raymarine, Duckett Fishing, Bass Boat Technologies, ORCA Coolers, Buckeye Lures, T&H Maine, Gator Guards, Kistler Rods, Hydro Wave, Jacobs Glass, Rayjus Sportswear, Amphibia Eyewear and Frogg Toggs.

Stren District 5 Championship on the Upper Bay-Day 2 - 09/22/18

| View Multiday Day Results | Day 1 | Day 2 |

 


Place Team Members # Fish Big Fish Gross Penalty Net Wt Points
1 13430 Paul Wiley
Jon Crans
5 4.89 16.65 0 16.65 196

2 21514 Shawn Skobel
Gary Crayton
5 0 9.42 0 9.42 197

3 23156 Jim Shinn
Andy Jones
3 4.93 9.39 0 9.39 191

4 8708 Kirk Wall
Charles Reed
5 0 9.06 0 9.06 198

5 22993 William Peat
Joseph Strauss
5 0 8.99 0 8.99 190

6 22996 Kenneth Molz Jr
Daniel Brockmeyer
5 0 8.56 0 8.56 199

7 23153 Roland Bosley Jr
Mickey McCleary
5 0 8.47 0 8.47 193

8 22991 William Wiley III
Bruce Ostrowski Sr
5 0 7.99 0 7.99 195

9 17294 Bill Bailey
4 0 7.05 0 7.05 200

10 13640 Randy Keen
Randy Gabel
3 0 6.92 0 6.92 187

11 19380 Joe Snares
Sean Snares
4 0 6.9 0 6.9 188

12 19384 Jack Whisted
Elden Harrison
4 2.75 6.43 0 6.43 189

13 13432 Tom Rufenacht
James Rufenacht
2 4.42 6.18 0 6.18 192

14 22794
3 0 4.87 0 4.87 184

15 22998 Kyle Gabriel
Chris Malczewski
2 0 4.22 0 4.22 194

16 22992 Thomas Harden
William Brown
2 0 2.9 0 2.9 182

17 22997 William Wiley Jr
John Shipley
2 0 2.81 0 2.81 185

18 16549 Jeff Raner
Julie Raner
2 0 2.58 0 2.58 179

19 13641 Robert Wolf
John Dell
2 0 2.4 0 2.4 180

20 17743
Jeff Mills
1 1.12 1.12 0 1.12 186

21 23003 Dave Crawford
Kevin Schoenadel
0 0 0 0 0 178

22 22678 Jay Perkins
Christopher Gren
0 0 0 0 0 181

23 22612
0 0 0 0 0 -1

24 19377 Sean Peddicord
Greg Burdick
0 0 0 0 0 183



District 5 Champions Bailey & Bailey



National Qualifying Male/Female Team Glassco



No intro needed.....



A little Father Son duo